Student Awards

Student Awards

Student Awards

Among our amazing student body, we have outstanding students who have earned incredible honors in an enormous array of areas. Whether it is for their academic, sporting or cultural achievements, SUSTech pays tribute to its alumni and students who have won awards over the years as a result of their efforts.

Academic And Sporting Competitions

Our students take part in competitions all over China and the world, in a variety of fields. Whether its a robotics competition in Shenzhen, the national student orienteering championships in eastern China, or the International Genetically Modified Machine Competition in Boston, SUSTech students continue to find excellence.

With SUSTech's encouragement, our students find new areas of excellence beyond the classroom and laboratories to develop as researchers, entrepreneurs and innovators, providing additional benefits to their already well-rounded personalities.

Summa Cum Laude Graduates Award

The Summa Cum Laude Graduates Award ceremony, presented by the University and Office of Student Affairs, honors the top 10 excellent graduates each year, and takes place in the middle of May every year, in the Grand Hall on the campus.

The nominated graduates will  introduce themselves, engage in debates, and answer tough questions from judges. Equipped with eye-catching PowerPoint presentations and well-edited videos, the graduates’ introductions cover their experience and achievements in their studies, research, charity, volunteer service and student society engagement.

List of Awards

Date People/Team Competition Award Major/Club
August 2019 SUSTech team 2019 International Autonomous Intelligent Robot Competition 3rd prize, and 2 excellence awards Microelectronics
August 2019 SUSTech team 2019 National Undergraduate Electronic Design Competition First, second and three 3rd provincial prizes Microelectronics
August 2019 Zhang Hanwen and Lou Qing West Lake International Youth Music Festival Gold medal for amateur Bel Canto style solos
August 2019 He Wenjing West Lake International Youth Music Festival Best amateur popular music soloist
August 2019 Liu Yi ICST 2019, ISSTA 2019 and QRS 2019 1st place in all three Computer Science and Engineering
August 2019 Fan Zhiyu 2019 International Symposium on Software Testing and Analysis (ISSTA 2019) 3rd place in ISSTA 2019 Computer Science and Engineering
August 2019 Li Linlin 2019 IEEE International Conference on Software Testing, Verification and Validation (ICST 2019) 3rd in ICST 2019 Computer Science and Engineering
August 2019 Zhou Ying 2019 IEEE International Conference on Software Quality, Reliability, and Security (QRS 2019) 2nd in QRS 2019 Computer Science and Engineering
July 2019 Chen Yong 7th National Metallographic Skills Competition for College Students 1st prize Materials Science and Engineering
July 2019 Wang Junwei and Cao Yulin 7th National Metallographic Skills Competition for College Students 2nd prize Materials Science and Engineering
July 2019 7 students 12th International Underwater Robot Competition Four 2nd prizes and two 3rd prizes Mechanical & Energy Engineering, Ocean Science & Engineering and Mechanics & Aerospace Engineering
June 2019 10 students Guangdong University Students’ Extracurricular Academic Scientific and Technological project competition Two 2nd prizes and eight 3rd prizes
May 2019 SUSTech team Guangdong University Academic Science and Technology Competition 2nd place, Class A Microelectronics
May 2019 Li Daifeng 10th Universiade of Guangdong Province, Martial Arts Routine Competition Men’s A championship, 2nd in men’s boxing championship
May 2019 Jiang Hengfeng 10th Universiade of Guangdong Province, Martial Arts Routine Competition 6th in men’s tai chi sword competition
May 2019 Shao Shiyao and Chen Zaizhu 10th Universiade of Guangdong Province, Martial Arts Routine Competition Athlete’s sportsmanship award
May 2019 Artinx Robot Team Robomaster Mech Masters (Southern Division) 3rd prize Maker Workshop
May 2019 Guan Yi, Zhu Qi and Ge Chengjie Huawei ICT Competition 2019 Global Final 3rd prize Microelectronics
April 2019 Zhao Jiahua, Zheng Shuxin, Wang Ziqin, Lv Junyan, and Cheng Pujin ASC19 Student Supercomputer Challenge 1st prize, Application Innovation and Most Popular Team Science and Engineering Computing Center
April 2019 Gu Guanghui Chinese Mathematics Competitions (CMC) 2nd prize, nationally Mathematics
April 2019 Tan Hongze Chinese Mathematics Competitions (CMC) 1st prize, Guangdong Mathematics
April 2019 Lei Haochen, Gao Tingyu Chinese Mathematics Competitions (CMC) 2nd prize, Guangdong Mathematics
March 2019 SUSTech team Asia Supercomputer Community Top 20 Science and Engineering Computing Center
January 2019 Chang Chen 2019 Mathematical Contest in Modeling and Interdisciplinary Contest in Modeling (MCM/ICM) 2nd prize Microelectronics
December 2018 Table Tennis team 9th China University Students’ Sunshine Sports Table Tennis Competition 2nd in the mixed group
December 2018 Dance team 2018 Guangdong University Students Aerobics Cheerleading Championship 1st in campus line dancing competition, 3rd in hip-hop dance competition, 4th in cheerleading, 5th in jazz dancing
November 2018 Liu Yi 2018 National Student Contest of Software Testing 1st in Developer Test Individual Competition, national championship Computer Science and Engineering
November 2018 Xie Xinyan and Zheng Ruiqi 2018 “FLTRP – ETIC Cup” National English Speech Contest Semi-finalists Center for Language Education
November 2018 He Qiyang, Zhu Honglin and Zhang Wenzhao 43rd ACM International Collegiate Programming Contest (ACM-ICPC) Asian Regional Competition Gold medal Computer Science and Engineering
November 2018 Liu Yazhuo, Qi Hao, Lu Qingshuang and Huang Chengcheng 1st China Commercial Aircraft 3D Printing Optimal Structural Design Competition 3rd prize Mechanics and Aerospace Engineering
September 2018 Yin Yuchen and Cheng Sibin 2018 China International Aircraft Design Challenge (CADC) Selection Competition (Jiande Station) and the Zhejiang Research Aerospace Model Championship 2nd in electric glider Aeronautics Club
September 2018 Chen Xuanwu and Deng Ranbao 2018 China International Aircraft Design Challenge (CADC) Selection Competition (Jiande Station) and the Zhejiang Research Aerospace Model Championship 3rd, nationally Aeronautics Club
August 2018 Zhao Yanchu National English Competition for College Students – C Class (non-English majors) 1st prize in English Debate, 2nd prize in English Speech Center for Language Education/Finance
July 2018 Lu Quanlin Munich Re Cup 8th place Finance
July 2018 Yang Ling, He Guanting Munich Re Cup Top 100 in the world Finance
July 2018 SUSTech Choir China International Choral Festival Silver Medal (Level B Choir) in Adult Mix Chorus Group SUSTech Choir
June 2018 Artinx Robot Team RoboMasters2018 (Southern Division) 3rd Prize Maker Workshop
May 2018 Zhao Yanchu National English Competition for College Students – C Class (non-English majors), South Regional Grand Prize Center for Language Education/Finance
May 2018 7 teams Zhongzhi Cup Guangdong Collegiate Programming Contest 1 gold medal, 1 silver medal, 4 bronze medals, 1 outstanding award Computer Science and Engineering
April 2018 5 teams ASC Student Supercomputer Challenge 5 2nd prizes SUSTech Computer Research Association & Supercomputer Society
April 2018 69 teams Mathematical Contest in Modeling and Interdisciplinary Contest in Modeling 3 1st places, 19 2nd places, 47 3rd places Mathematics
March 2018 Zhao Yanchu and Wang Jiuzhou FLTRP Cup (South Regional) 2nd Prize Center for Language Education/Finance
December 2017 SUSTech Sports Team University City Town Sports Tournament Champions
November 2017 SUSTech iGEM International Genetically Modified Machine Competition (iGEM) First Prize, Best Hardware, Best Bio-Component Biology, Biomedical Engineering, Environmental Science and Engineering
October 2017 Li Shenggao, Lu Rui, Lin Wenchun, Lu Zeyu, Zhu Guangzhi, Zhan Yu National Robot Competition 3 1st prizes, 6 2nd prizes, 4 3rd prizes Mechanical and Energy Engineering
October 2017 Zheng Ruiqi FLTRP Cup National English Speech Contest (Guangdong Semi-Final) Excellence Award Center for Language Education
August 2017 SUSTech CYL May Fourth Red-Banner Youth League 1st Prize
July 2017 Artinx Robot Team RoboMasters2017 (Southern Division) 3rd Prize Maker Workshop
July 2017 Wei Jing IEEE-EMBS International Symposium on Medical Equipment and Biosensors 1st Prize Electronics
May 2017 Chen Xingyi, Gao Zhijie, Tang Shiyu, Wei Chao, Zhang Yutong The Economist – Business “High Value of Life” University Contest Finals Top 5 students, ranked inside the top 10 Finance
May 2017 Wang Jiuzhou and Xu Yizi FLTRP Cup (National Finals) 3rd Prize Center for Language Education
May 2017 Qiu Chengjie National English Competition for College Students – C Class (non-English majors), South Regional 2nd Prize Center for Language Education
April 2017 SUSTech team ASC Student Supercomputer Contest 2nd Class Prize Computer Science and Engineering
April 2017 36 teams Mathematical Contest in Modeling and Interdisciplinary Contest in Modeling 4 1st places, 20 2nd places, 12 3rd places Mathematics
March 2017 Wang Jiuzhou and Xu Yizi FLTRP Cup (Central and South Regional) 2nd Prize Center for Language Education
December 2016 SUSTech Sports Team University City Town Sports Tournament Champions
November 2016 Pam Minglun, Huo Yujia, Xu Chenghao, Wan Zeyu Shenzhen College Student Thinking & Debating Competition Champions
November 2016 SUSTech Team Shenzhen College Student Thinking & Debating Competition 2nd place
August 2016 He Wuqing, Wang Meihua, Peng Wending Guangdong Undergraduate Electronic Design Contest 1st Prize Electrical and Electronic Engineering
August 2016 SUSTech team Shenzhen Cup Mathematical Modeling Challenge 1st Prize Mathematics
July 2016 Artinx Robot Team RoboMasters2016 (Southern Division) 2nd Prize Maker Workshop
April 2016 SUSTech team ASC Student Supercomputer Contest Prize of Excellence Computer Science and Engineering
April 2016 Team Geng Mingmeng World Student Supercomputer Challenge Prize of Excellence Biomedical Engineering
April 2016 Team He Kejian World Student Supercomputer Challenge Prize of Excellence Telecom Engineering
April 2016 13 teams Mathematical Contest in Modeling and Interdisciplinary Contest in Modeling 3 meritorious winners, 5 honorable mentions, 5 successful participants Mathematics
April 2016 SUSTech team HSBC Mainland China Business Case Competition (South China Section) Excellence Award Finance
December 2015 Artinx IEEE Antennas and Propagation Society Design Contests Semi-Finalists Electrical and Electronic Engineering
December 2015 Xiong Qianwei, Zhang Yuxin, Wang Zhenming, Luo Dan, Lin Yiwen, Gu Jingsheng Campus Voice Competition for Chinese Universities, Guangdong 3rd Place, qualified for National Final
November 2015 19 students Chinese Mathematics Competitions (Guangdong Section) 2 1st places, 1 2nd place (Mathematics section). 1 1st place, 4 2nd places, 4 3rd places (Non-Mathematics section) Mathematics
November 2015 Wei Tianzi, Li Yang, Wen Tianhao, Peng Zhiqiang Guangdong Provincial Physics Experiment & Design Competition for College Students 1st Prize Physics
November 2015 SUSTC Dancing Team Aerobics Cheerleading Championships Champion Jazz Cheerleaders SUSTC Dancing Team
November 2015 Geng Mingmeng, Fang Ge, Qiu Bosen National Mathematics Modeling Contest National 2nd Prize, Guangdong Provincial 1st Prize Mathematics
October 2015 Tang Boshi and Li Yansong, Hu Yinqiao and Qong Qiming National Bridge Correspondence Match (Shenzhen) Gold Medal (College) and Silver Medal (Student), Silver Medal (College) and 4th place (Student) Bridge Club of SUSTech
October 2015 RoBoMaters team National Robot Competition (South Division) 3rd Prize Mechanical and Energy Engineering
June 2015 Hu Wenxuan & Luo Xia Guangdong College & University PE & Dance Championship 1st prize in singles tournament for cowboy dance and rumba SUSTech Latin Dance Organization
June 2015 SUSTech Team The International Maker Open 3rd place SUSTech Maker Space
April 2014 Li Rongpeng, Zhang Lin, Guo Wei Mathematical Contest in Modeling and Interdisciplinary Contest in Modeling Meritorious Winners Mathematics